Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Czuję, że jesteśmy tutaj ważni,
czyli III Wojewódzki Turniej Petanque w Starym Gostyniu

III Wojewódzki Turniej Petanque (gry w bule) i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, zawodników z niepełnosprawnością grających w bule, ich opiekunów, rodziny i kibiców. W sportowych zmaganiach w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu (09.07.2019 r.) wystartowały 22 drużyny z całej Wielkopolski. Były to reprezentacje różnych środowisk osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia „Kasia”, Stowarzyszenia „Kreatywni”, Stowarzyszenia „Nie Sami”, Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, w Gizałkach, w Rydzynie, w Krotoszynie, w Kościanie, w Nowolipsku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, w Chwałkowie, w Kościanie, w Czerminie, w Kąkolewie, w Rawiczu, Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, Rogowie, w Chwałkowie, w Baszkowie, w Pakówce, w Zimnowodzie, w Chumiętkach i Domu Senior+ w Gostyniu.

Zawodników, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: przedstawiciele Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W ich imieniu życzył wszystkim sportowych sukcesów prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” i dyrektor PCPR w Gostyniu. Do życzeń dołączył się radny Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, a oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora.

W trakcie spotkania przypomniano historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, znanej na całym świecie jako petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie.

Sędzia główny turnieju Paweł Krawiec poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe zasadą triplet (drużyny trzyosobowe). Sędzią technicznym była Monika Nowak, a na poszczególnych polach sędziowali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO”, w tym sędzia klasy międzynarodowej A. Kuś.

Zmagania turniejowe trwały kilka godzin. Jak ocenił sędzia główny Paweł Krawiec: - „Zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów były to początki gry w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania. Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serce. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play.” Jego słowa potwierdził sędzia klasy międzynarodowej A. Kuś: - „Przebieg turnieju pokazał, że drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych. Jestem pozytywnie zaskoczony wysokim poziomem gry.”

Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. - „To fajna gra. Wygraliśmy dwa mecze, teraz przegraliśmy. Ale jest tu tak dobrze, że można tu siedzieć całe lato” - pochwaliła się radośnie pani Marta. A pan Robert dodał: - „Czuję, że jesteśmy tutaj ważni. I wygrana wcale nie jest najważniejsza. Liczy się to, że jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni.”

Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca na podium zajęli i otrzymali puchary: 1. Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie; 2. Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, 3. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „KASIA”. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali też z rąk przedstawicieli władz Powiatu Gostyńskiego dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Kolejne zespoły zostały nagrodzone dyplomami i zestawami słodyczy. Wicestarosta J. Sikora pogratulował sukcesu drużynom, które zajęły miejsca na podium, a pozostałym sportowej, zaciętej, ale fair play walki. Podziękował też organizatorom za przeprowadzenia ciekawej i ważnej dla środowiska osób niepełnosprawnych w Wielkopolsce imprezy.

Nad zdrowiem uczestników czuwał wolontariusz - ratownik pierwszej pomocy przedmedycznej z drużyny WOPR w Gostyniu.

Organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Imprezie towarzyszyły wesołe zajęcia integracyjne przy muzyce przygotowane przez ŚDS w Gostyniu.

Organizatorom należą się podziękowania za tę sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo - jak podsumował jeden z opiekunów - „Jesteśmy tu pierwszy raz. Przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera jest wyjątkowa i przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać.”

Wsparcia Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszeniu „DZIECKO” w organizacji turnieju udzieliły Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach.
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 01
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 02
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 03
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 04
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 05
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 06
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 07
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 08
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 09
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 10
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 11
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 12
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 13
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 14
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 15
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 16
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 17
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 18
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 19
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 20
III Wojewodzki Turniej Petanque 2019 21
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl