Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Festyn rodzinny ze starą fotografią w tle

W Krzyżankach tłoczno i gwarno zrobiło się na festynie rodzinnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Krzyżanki. Odbywał się on (16.09.2018 r.) w ramach projektu „Wspomnienia to do siebie mają, że zawsze wracają. Krzyżanki w starej fotografii.” Celem tego działania było upamiętnienie i zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi Krzyżanki. Pozwoliło to przybliżyć mieszkańcom dawne czasy, przypomnieć, jak wyglądała wioska sto lat temu, jakie postacie, twarze, stroje uchwycił obiektyw starego aparatu, jakie wydarzenia, zwyczaje zachowały się na pożółkłych, wyblakłych, ale jakże fascynujących fotografiach. Oprócz fotografii zgromadzono stare sprzęty gospodarstwa domowego i sprzęty rolnicze, które używano w minionych czasach. Uczestników festynu powitali przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Krzyżanki, podkreślając: - „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że aż tyle rodzin i osób przyszło na festyn”.

Z zaproszonych gości specjalnych przybyli: senator RP Marian Poślednik, jednocześnie Prezes LGD „Wielkopolska Gościnna”, dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu oddział w Pępowie Dorota Chlebowska, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gostyniu Jerzy Ptak, prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” Mirosław Sobkowiak, jednocześnie dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

W czasie festynu dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy fotografii i starych sprzętów przygotowane przez organizatorów. Na fotografiach szukano swoich przodków i znajomych. A przy sprzętach zastanawiano się do czego mogły służyć niektóre z nich.

Dla uczestników przygotowano też konkursy i poczęstunek z kuchni polowej, dla dzieci malowanie twarzy. Jednym z głównych punktów całodniowego festynu był koncert Zespołu Wokalnego Semplicze, prowadzonego przez Annę Marszewską. Młodzi artyści bawili uczestników występem wokalnym oraz układami tanecznymi. Występ ten, bardzo żywiołowy i energetyczny, został nagrodzony gromkimi brawami.

Przez cały festyn zabawiali uczestników Baba i Chłop, razem z nimi „kawkowali, ciastkowali” i bawili przybyłych wesołymi rozmowami.

Podsumowując wspólną zabawę Prezes Stowarzyszenia Krzyżanki Alina Patalas podkreślała - „Szanowni Państwo! W imieniu Stowarzyszenia Krzyżanki pragniemy podziękować darczyńcom, wolontariuszom i wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i pracę w organizację całego projektu. Dziękujemy zwłaszcza mieszkańcom wsi Krzyżanki za zaangażowanie w nasz wspólny projekt Wspomnienia to do siebie mają, że zawsze wracają. Krzyżanki w starej fotografii.”

Projekt uzyskał 5 900 zł z konkursu grantowego „Działaj Lokalnie 2018”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO” - Ośrodek „Działaj Lokalnie”. Konkurs Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest jednym z sponsorów, i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce realizowany jest w powiecie gostyńskim przez Stowarzyszenie „DZIECKO” - Ośrodek „Działaj Lokalnie”. Wsparcia finansowego udzieliły też Powiat Gostyński, Gminy: Borek Wlkp. Krobia, Piaski, Pogorzela, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, ZUPTOR Sp. z o.o. w Gostyniu. Swój wkład finansowy ma też Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Wsparcia w realizacji projektu udzieliły też: Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu oddział w Pępowie, firma AGI z Krzekotowic, Gościniec Pępowo, Zakład Mięsny Kaczmarek z Pępowa, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, OSP w Gostyniu, wolontariusze z Miejskiej Górki oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Realizatorowi projektu i organizatorowi festynu Stowarzyszeniu Krzyżanki należą się wyrazy uznania za pomysł i jego realizację.
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 01
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 02
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 03
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 04
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 05
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 06
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 07
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 08
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 09
Festyn rodzinny ze stara fotografia w tle 2018 10
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl