Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Udekorowane Centrum Usług Wspólnych

Budynek Centrum Usług Wspólnych Powiatu Gostyńskiego został udekorowany okolicznościowym muralem. Przedstawia on biało-czerwoną flagę, symbolicznie obrazującą historię ostatniego stulecia Polski. W ten sposób Powiat Gostyński uczcił setną rocznicę odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego.

W budynku Centrum Usług Wspólnych mają swoje siedziby: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gostyniu, Zakład Opiekuńczo-Lecznicy, Powiatowy Zespół ds., Orzekania o Niepełnosprawności, Ośrodek Mediacyjny Stowarzyszenia „DZIECKO” i Centrum Aktywności Lokalnej.

Dekoracje na murze wykonał Łukasz Grobelny - artysta z Krotoszyna, który jest autorem projektu. Fragment muralu wykonali mieszkańcy powiatu, malując hasła kojarzące się ze słowem „niepodległość”.

Mural przedstawia biało-czerwoną wstęgę, która jest swojego rodzaju osią historyczną, ukazującą ostatnie 100 lat historii Polski. Zaznaczono na niej najważniejsze wydarzenia w dziejach historii najnowszej. Oglądający za pomocą symboli może przypomnieć sobie te wydarzenia, które były najważniejsze dla losów Polski i Polaków. Na fladze pojawia się orzeł symbolizujący powstanie wielkopolskie, następnie flaga jest porozrywana, co oznacza czasy II wojny światowej. Pojawia się symboliczna dla gostynian data - 21 października i rozstrzelanie 30 osób na rynku, symbol Polski walczącej, a potem szary okres komunizmu i hasło: „Żądamy chleba”, nawiązujące do wydarzeń z czerwca 1956 roku. Zaznaczono także datę 1970 roku i flagę papieską, symbolizującą wybór Karola Wojtyły na papieża. Gąsienice czołgu charakteryzują stan wojenny, potem pojawia się symbol „Solidarności”. Ostatnie dwudziestolecie zaznaczono za pomocą dwóch znaków: NATO i Unii Europejskiej, czyli instytucji, do których Polska zgłosiła akces i które miały wpływ na najnowszą jej historię. W końcowej części flagi znajdują hasła zaproponowane i namalowane przez mieszkańców. Mural nie jest jednak obrazem dosłownym - jego interpretacja wymaga refleksji.
Udekorowane Centrum Uslug Wspolnych 2018 01
Udekorowane Centrum Uslug Wspolnych 2018 02
Udekorowane Centrum Uslug Wspolnych 2018 03
Udekorowane Centrum Uslug Wspolnych 2018 04
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl