Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
VI rodzinny Rajd Smerfów

W sobotę 9.06.2018 r. po raz szósty obył się rodzinny samochodowy „Rajd Smerfów 2018”. Warunkiem startu w rajdzie było zebranie i zgłoszenie załogi rodzinnej (rodzice - w tym zastępczy - i dzieci lub dziadkowie i wnuki) oraz specjalne ozdobienie pojazdu. Do rajdu zgłosiło sie 14 załóg.

O dziewiątej rano załogi rodzinne z powiatu gostyńskiego, leszczyńskiego, kościańskiego oraz bydgoskiego zjawiły się na kartodromie pod Górą Zamkową w Gostyniu. Powitali ich przedstawiciele organizatorów: Stowarzyszenia Forum Demokratyczne wspieranego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Dom Dziecka w Bodzewie, Dom Dziecka w Gostyniu i Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyniu. Organizatorzy przeprowadzili na dzień dobry kontrolę techniczną pojazdów oraz antydopingową pod kątem spożycia soku z gumi-jagód.

Komandorem rajdu był Marcin Maciejewski. Komisja rajdu oceniała udekorowanie (a auta były ozdobione wesoło i sympatycznie!) i właściwe przygotowanie techniczne pojazdów, w tym posiadanie fotelików dla dzieci. Pierwszą część rajdu stanowiły dwie próby sprawnościowe dla dzieci młodszych i starszych oraz test profilaktyczny jazdy na hulajnodze z użyciem alkogogli dla pilotów (najczęściej były nimi mamy). Alkogogle pozwalały poczuć, w jakim stanie jest kierowca po spożyciu alkoholu: obniża się jego koncentracja, spowolnia się czas reakcji, nie można określić kierunków, zniekształca sie widziany obraz, są wyraźne zmiany w ocenie odległości, zmniejsza się możliwość oceny sytuacji, pojawia się podwójne widzenie, pojawia się brak koordynacji ruchowej. Nawet wykonanie prostej czynności staje się wtedy problemem, a co dopiero prowadzenie auta.

Dla kierowców organizatorzy przygotowali na początek odcinek specjalny: przejazd sprawnościowy na torze kartingowym. Jak podkreśla jeden z jurorów - „Uczestnicy rajdu już na początku pokazali swoje dobre przygotowanie. W czasie próby sprawnościowej opony piszczały, resory się gięły, ale startujący bezpiecznie pokonywali trudny odcinek.” - Widzów zaskoczyły swoimi wysokimi umiejętnościami panie kierujące pojazdami, bo udowodniły, że potrafią jeździć sprawnie, a do tego bezpiecznie.

Następnie załogi wyruszyły w 48-kilometrową trasę po powiecie gostyńskim, by przy pomocy planu dotrzeć do wskazanych punktów kontrolnych. Część trasy wiodła przez wioski i tereny niezamieszkałe oraz dukty leśne, a kończyła się w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie na festynie rodzinnym „Powitanie lata”. W trakcie rajdu uczestnicy musieli wykonać zaskakujące zadania specjalne, opracowane przez organizatorów tak, by wykonując, je można było poszerzyć swoją wiedzę o regionie i jego historii. Sami startujący w rajdzie rodzinnym przyznawali: - „Ci co wymyślili te zadania, mieli spore poczucie humoru. Zadania były ciekawe, ale też przygotowane tak, by nie dało się znaleźć odpowiedzi na nie w Internecie. Często trzeba wyjść z auta i pochodzić, by znaleźć odpowiedź. Nie było lekko. Ale na mecie jest satysfakcja i duma!”

Na metę w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie dotarło 13 załóg. Uczestnicy opowiadali o niesamowitych emocjach, których dostarczyło im pokonanie trasy. - Jazda według wskazówek, ale bez mapy z wyznaczoną trasą, nie jest łatwa - stwierdziła jedna z załóg. - Trzeba było mocno uważać, żeby nie zgubić się w trasie. Kilka razy musieliśmy zawracać i zaczynać z któregoś miejsca ponownie. A niektóre zadania do wykonania to prawdziwy kosmos. Ale zabawa była świetna, i to nie tylko dla dzieci. Organizatorom należą się brawa za świetny pomysł.

Komisja rajdu podsumowała wyniki. Zwyciężyła załoga Państwa Czabajskich z dziećmi. Drugie miejsce zajęli Państwo Gałatowie z dziećmi. Trzecie miejsce wywalczyli Państwo Nowaccy z dziećmi. Organizatorzy wręczyli nagrody zwycięzcom oraz upominki za udział wszystkim załogom, ufundowane przez Stowarzyszenie Forum Demokratyczne i Gminę Gostyń.

Wszyscy uczestnicy rajdu wzięli następnie udział w festynie rodzinnym i uczestnicząc w jego wesołych zabawach, zdobyli kolejne nagrody niespodzianki ufundowane przez Powiat Gostyński.
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 01
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 02
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 03
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 04
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 05
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 06
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 07
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 08
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 09
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 11
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 12
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 13
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 14
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 15
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 16
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 17
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 18
VI rodzinny Rajd Smerfow 2018 19
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl