Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Wojewódzki Turniej Petanque w Starym Gostyniu

Wojewódzki Turniej Gry w Bule (petanque) i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, w tym zawodników grających w bule. W sportowych zmaganiach (7.09.2017 r.) w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu wystartowały 32 drużyny z całej Wielkopolski. Były to reprezentacje z różnych środowisk osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia „Kasia”, Stowarzyszenia „Nie Sami”, Stowarzyszenia „Kreatywni”, Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie, Domów Pomocy Społecznej w Osieku, Chwałkowie, Chumiętkach, Rogowie, Zimnowodzie, Osieku, Pleszewie, Śremie, Kotlinie, Psarskich, Środowiskowych Domów Samopomocy w: Czerminie, Gostyniu, Włoszakowicach, Krzywiniu, Kąkolewie, Chwałkowie i Fabianowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Piaskach, Miejskiej Górce, Kościanie.

Zawodników, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: przedstawiciele Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W imieniu realizatorów projektu „Możemy więcej - program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim”, w ramach którego odbył się turniej i piknik, życzył wszystkim sportowych sukcesów Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Gościem specjalnym Turnieju była Anna Skupień Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która ufundowała puchar dla zwycięzcy turnieju oraz zestawy upominków dla zwycięzców.

W trakcie spotkania przypomniano historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie.

Sędzia główny turnieju Paweł Krawiec poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe zasadą triplet (drużyny trzyosobowe). Sędzią technicznym była Beata Kasperczak, jednocześnie koordynatorka projektu „Możemy więcej”, a na poszczególnych polach sędziowali: Lucyna Nowak, Daria Woźniak, Marta Adamek, Julita Krzyżyńska, Martyna Genderka, Natalia Osiewicz, Monika Nowak, Marta Andrzejewska, Hanna Czwojda, Katarzyna Wabnik, Jagoda Piotrowska i Paweł Stępień.

Pierwsi w grze pokazowej wystartowali sędziowie. A po nich rozpoczęły się zmagania turniejowe. Jak przyznał sędzia główny Paweł Krawiec: - Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serca. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play. Zaprezentowali wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów było to pierwsze spotkanie z grą w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania. Jego słowa potwierdził przebieg turnieju. Drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych.

Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. - Pierwsze dwa pojedynki przegraliśmy. Ale teraz już nie dajemy sobie w kaszę dmuchać i wygraliśmy! - pochwaliła się radośnie pani Beata. A pani Tomasz stwierdził: - Wygrana nie jest najważniejsza. Jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni. Nasi przyjaciele i znajomi oklaskują nas i zachęcają do gry. Czuję, że jesteśmy ważni.

Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca na podium zajęli: 1 - Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie, 2 - Stowarzyszenie „Nie Sami”, 3 ex aequo: - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowolipsku i Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk organizatorów i sędziów dyplomy oraz zestawy do gry w bule. A dyrektor Anna Skupień wręczyła zwycięzcom puchar PFRON. Pogratulowała sukcesu drużynom, które zajęły miejsca na podium, a pozostałym sportowej, zaciętej, ale fair play walki. Organizatorom dziękowała za przeprowadzenia ciekawej i ważnej dla środowiska osób niepełnosprawnych imprezy.

Organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Imprezie towarzyszyła zabawa przy muzyce.

Organizatorom należą się podziękowania za tę sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo - jak podsumowała jedna z opiekunek - przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera była wyjątkowa i przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać.

Projekt „Możemy więcej - program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim” jest współfinansowany w ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. A Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu dołożyło na to działanie własne środki finansowe. Wsparcia udzielił też Dom Pomocy Społecznej w Rogowie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie.
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 01
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 02
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 03
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 04
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 05
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 06
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 07
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 08
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 09
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 10
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 11
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 12
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 13
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 14
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 15
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 16
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 17
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 18
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 19
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 20
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 21
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 22
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 23
Turniej Petanque w Starym Gostyniu 2017 24