Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Ekstremalny Cross Leśnych Diabłów

W 5. Leśno-Błotnym Ekstremalnym Crossie Leśnych Diabłów - Brzednia 2017 wystartowało 74 śmiałków z całej Polski, w tym 19 kobiet. Blisko dziesięciokilometrowa trasa okazała się dla wszystkich ekstremalnym wyzwaniem. W regulaminowym czasie dwóch godzin ukończyło bieg tylko 49 biegaczy. Wygrał Jakub Szczuka z Rawicza. Wśród kobiet najszybsza była Natalia Żukowska ze Śremu.

W ostatnich latach bieganie przełajowe stało się bardzo popularną formą aktywności sportowej w Polsce i wpisane w styl życia wielu aktywnie żyjących ludzi - zarówno tych młodszych jak i starszych. Wśród biegów terenowych coraz większą popularność zdobywa Leśno - Błotny Ekstremalny Cross Leśnych Diabłów, organizowany w Brzedni k. Dolska, na granicy powiatów gostyńskiego, śremskiego i krzywińskiego.

W miniony weekend (22.07.2017 r.) odbyła się już piąta edycja crossu. To blisko dziesięciokilometrowy bieg przełajowy przez leśne dukty, rowy, błota i bagna oraz piaszczyste odcinki trasy. - „Nie będzie to trasa łatwa i przyjemna, należy nastawić się na maksymalny wysiłek. Jest wiele bardzo stromych podbiegów, wspinaczka na linach, elementy „małpiego gaju”, przebiegi po równoważniach i specjalnych przeszkodach, przeczołgiwanie się przez rowy, pod ustawionymi przeszkodami i przez podziemny tunel, pokonywanie głębokich dołów, na dnie których czekają lepkie błota… Ale jej ukończenie w limicie czasu sprawi uczestnikom niesamowitą frajdę. Po drodze na biegaczy będą czekały ekstremalne wyzwania. Dla zahartowanych uczestników z pewnością niecodzienną atrakcją będą fragmenty trasy z przeprawą przez mokry teren bagienny z grząskimi błotami” - zapowiadali przed startem twórcy trasy - przedstawiciele organizatora crossu: Ośrodka Szkolenia Sportowego FORREST Brzednia.

W klimat trasy wprowadziła biegaczy dynamiczna rozgrzewka przed startem, której towarzyszył muzyczny podkład z wiele mówiącym refrenem: - „I żywy stąd nie wyjdzie nikt”.

Zapowiedzi twórców trasy okazały się prawdziwe. - „Masakra! Ale dałem radę! Jest trudniej niż w ubiegłym roku!” - powiedział Tomasz, jeden z uczestników, tuż po przekroczeniu linii mety. Julita, jedna z biegaczek, podkreślała łapiąc oddech: - „Nie było łatwo! Temu, kto wymyślił ten ekstremalny sprawdzian trzeba by było powyrywać nogi z …! Ale mam to już za sobą. Ja jestem po i trzymam kciuki za tych na trasie, bo nie mają lekko.” - Marek, uczestnik wielu biegów przełajowych podkreślał: - „Ten bieg jest wyjątkowy, bo w całości prowadzi w naturalnym terenie, a mimo to daje nieźle w kość. Piaszczyste strome podbiegi, splątane chaszcze, pokrzywy sięgające ramion, kolce pędów jeżyn krępujące ruchy nóg, błotniste rowy, szuwary, w których chwilami brakowało tlenu do oddychania, kanały z wodą, zatarasowane zwalonymi przez bobry drzewami, bagna po szyję, czołganie się pod samochodami i jeszcze te czające się na każdym kroku agresywne końskie muchy i gzy - to było wyzwanie! Szacunek dla organizatorów. Za rok znowu podejmę to wyzwanie i będę na crossie w Brzedni, bo warto tu być.”- Inny z uczestników Darek dodał jeszcze: - „Wielu na trasie łapały bolesne skurcze. Organizatorzy rozstawili na trasie dyżurnych, którzy pomagali w takich sytuacjach i choć proponowali wycofanie się z biegu, to jednak po rozmasowaniu uda ruszyłem dalej.”

Mimo wielu wymyślnych utrudnień i ekstremalnych przeszkód wszyscy startujący ukończyli bieg. Zwycięzca pokonał trasę w czasie 1:14:08. Ostatni zawodnik przekroczył linię mety dwie godziny po zwycięzcy. Warto podkreślić, że mimo iż liczyła się klasyfikacja i walka o nagrody, to na trasie, zwłaszcza w jej najtrudniejszych fragmentach, startujący pomagali sobie wzajemnie. Biegaczy wspierali też widzowie, głośno dopingując wszystkich śmiałków, którzy zdecydowali się wystartować. Wielu kibiców przyjechało z Gostynia. A decyzją sędziego głównego docierający do mety po regulaminowym czasie zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem i dyplomem za udział oraz wytrwałość i upór.

Ostatecznie zwyciężył Jakub Szczuka (1:14:08), drugie miejsce zajął Tomasz Fornalik (1:14:45), a trzeci (tak jak w ubiegłym roku) był Marek Weber (1:15:36). W klasyfikacji kobiet pierwsze miejsce wywalczyła ubiegłoroczna zwyciężczyni Natalia Żukowska (1:21:19), druga była Julita Kaźmierczak (1:21:55), a trzecia Eliza Gers (1:25:31).

Organizatorzy wyróżnili jeszcze Andrzeja Ludzkowskiego, biegacza z niepełnosprawnością oraz najmłodszego uczestnika 15-letniego Wojciecha Goszczyńskiego z Gostynia. Nad prawidłowością zawodów czuwał i wyniki ogłosił sędzia główny crossu Arkadiusz Michalski.

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli bieg, otrzymali dyplomy i pamiątkowe medale. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody rzeczowe.

Nagrody wręczali: Sędzia główny Arkadiusz Michalski i Beata Sieluk - Dyrektor Biegu i przedstawiciel Ośrodka Szkolenia Sportowego FORREST Brzednia (organizatora biegu i głównego fundatora nagród). Sponsorem nagrody dla najlepszego zawodnika był FREEFLYCENTER z Leszna. Szczegółowe wyniki są dostępne na facebooku.

Bieg zorganizowano na pięknych, zielonych terenach nad jeziorem Mórka w okolicy leśniczówki i wigwamu w Brzedni. Jak podkreślają uczestnicy, jest to niekonwencjonalne wydarzenie sportowe, gdyż łączy leśny bieg przełajowy z zajęciami rekreacyjnymi dla wszystkich osób towarzyszących biegaczom. Są przejażdżki terenowym Ziłem, kąpielisko nad jeziorem, ognisko, ciepły posiłek z grilla i inne atrakcje dla osób towarzyszących.

Organizatorem 5. Leśno-Błotnego Ekstremalnego Crossu Leśnych Diabłów - Brzednia 2017 był Ośrodek Szkolenia Sportowego FORREST Brzednia. Bieg zabezpieczali: ratownik medyczny Anna Goszczyńska, drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Dolska i Lubiatowa oraz harcerze z 76 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

W organizację crossu i sprawne jego przeprowadzenie włączyły się wolontariuszki i wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Gostyniu, Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Ekstremalny cross LD 2017 01
Ekstremalny cross LD 2017 02
Ekstremalny cross LD 2017 03
Ekstremalny cross LD 2017 04
Ekstremalny cross LD 2017 05
Ekstremalny cross LD 2017 06
Ekstremalny cross LD 2017 07
Ekstremalny cross LD 2017 10
Ekstremalny cross LD 2017 13
Ekstremalny cross LD 2017 15
Ekstremalny cross LD 2017 19
Ekstremalny cross LD 2017 25
Ekstremalny cross LD 2017 28
Ekstremalny cross LD 2017 32
Ekstremalny cross LD 2017 35
Ekstremalny cross LD 2017 42
Ekstremalny cross LD 2017 48
Ekstremalny cross LD 2017 49
Ekstremalny cross LD 2017 52
Ekstremalny cross LD 2017 53
Ekstremalny cross LD 2017 54
Ekstremalny cross LD 2017 55
Ekstremalny cross LD 2017 56
Ekstremalny cross LD 2017 57
Ekstremalny cross LD 2017 58
Ekstremalny cross LD 2017 59
Ekstremalny cross LD 2017 60
Ekstremalny cross LD 2017 61
Ekstremalny cross LD 2017 62
Ekstremalny cross LD 2017 63