Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
25 lat działa TON w Pogorzeli

Towarzystwo Osób Niepełnosprawnych dla osób niepełnosprawnych z gmin Pogorzela, Pępowo, Borek Wlkp. i Kobylin obchodziło jubileusz 25-lecia swojej działalności.

Z tej okazji w Sali Bankietowej S.A. Mróz odbyła się jubileuszowa uroczystość, na którą, prócz władz i członków TON’u oraz ich opiekunów i rodzin, przybyli też zaproszeni goście: sponsorzy i wspierający działania stowarzyszenia. Wśród nich byli: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Wójt Gminy Pępowo Stanisław Krysicki, Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie Andrzej Piotrowski, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. Dorota Dutkowiak, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie Grażyna Wira, Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie Grzegorz Marszałek, Emilia Góralczyk, Tomasz Kujawa ze Wspólnoty „Wiara i Światło Przemienia” w Krotoszynie, Prezes Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi Andrzej Markiewicz, Holendrzy Kacper i Els Mulkens z Komitetu Współpracy Gminy Leudal z Pogorzelą, Dyrektor Przedszkola Samorządowego „Raj Psotników” w Pogorzeli Ewa Fiłyk, Wiceprezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu Jarosław Celka, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Pogorzeli Barbara Owsianowska, Jakubowski Tomasz z Biura Podróży MOANA w Gostyniu, Paweł Turbański właściciel firmy Usługi Transportowe, Renata Kaniewska z firmy Naprawa Maszyn Rolniczych, Jan Klonowski z firmy Naprawa maszyn rolniczych, ks. Tomasz Płóciennik, Redaktor naczelny „Życia Gostynia” Hanna Hajduk.

Wszystkich powitał serdecznie Prezes Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych Jan Rogala. Następnie przypomniał krótko najważniejsze wydarzenia z historii stowarzyszenia. Wspomniał początki organizacji, jej założycieli oraz pierwszy zarząd w składzie: Jan Naglak - prezes zarządu, Bronisław Dolny - zastępca prezesa, Renata Błaszyk - sekretarz, Tadeusz Sipurzyński i Violetta Nelle - członkowie zarządu. Kolejnym prezesem został Bronisław Dolny, a obecnie w skład Zarządu TON wchodzą: Jan Rogala - prezes, Violetta Nelle - zastępca prezesa, Maria Bródka i Teresa Lewandowicz - członkowie. Stowarzyszenie w momencie powstawania liczyło 61 osób, a obecnie zrzesza 107 członków. Prezes Rogala wspomniał też zmarłą w październiku 2016 roku Renatę Błaszyk - sekretarza TON, której pamięć uczczono minutą ciszy: - „Była pełna życia i radosna, zawsze służyła radą i ciepłym słowem. Choroba nie pozwoliła Jej dokończyć planów związanych z organizacją jubileuszu 25-lecia Towarzystwa…”

Jan Rogala wspomniał też niektóre z ważnych wydarzeń minionego roku: wyjazdy przy wsparciu PCPR w Gostyniu na turnusy rehabilitacyjne do Sarbinowa w maju i czerwcu, piknik rodzinny w Chacie Wodnika w Cichowie zorganizowany przez Przedszkole „Raj Psotnika” z Pogorzeli, obchody Dnia Matki w Ludwinowie, wycieczki do Poznania do ZOO i innych ciekawych miejsc czy udział w zawodach wędkarskich w Zimnowodzie.

Po wspólnym obiedzie uczestnicy jubileuszu obejrzeli występ zespołu „Semplicze” z Lubinia. Ten żywiołowy występ muzyczno-taneczny młodych wykonawców nagrodzono długimi brawami. Po nim członkowie Zarządu TON wręczyli przybyłym gościom pamiątkowe tabla, będące wyrazem podziękowań za wieloletnie wspieranie działań Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych. W trakcie tych podziękowań kilkoro z gości zwróciło się też do uczestników jubileuszu. Dyrektor PCPR w Gostyniu zaznaczył: - „Z okazji Państwa jubileuszu składam wszystkim członkom i podopiecznym Stowarzyszenia oraz ich rodzinom wyrazy uznania! Przede wszystkim gratuluję wytrwałości we wspieraniu tych, którym los nie szczędzi problemów, ale też wyrażam wyrazy uznania za podejmowanie wielu cennych inicjatyw aktywizujących środowiska osób niepełnosprawnych w gminach Pogorzela, Pępowo, Borek Wlkp. i Kobylin. Szanowni Państwo dajecie swym działaniem przykład, jak można wypełnić czas naszego życia poświęceniem dla innych, by mieć pełne poczucie, że nie zmarnowało się tego czasu na rzeczy małoznaczące czy bezowocne. Życzę Państwu, aby dalsza działalność była dla Państwa nie tylko źródłem satysfakcji, ale także drogowskazem dla innych, jak można wypełniać misję bycia człowiekiem.”

Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek zauważył: - „W świecie ludzi pełnosprawnych jest wiele barier uniemożliwiających funkcjonowanie niepełnosprawnym. Państwa 25-letnia działalność spowodowała, że wszyscy staliśmy się wrażliwi na dostrzeganie tych problemów i dziś jesteśmy otwarci na ludzi z niepełno sprawnościami, o czym świadczy choćby otwarcie i działalność Zakładu Aktywności Zawodowej w gminie Borek Wlkp.”

Piotr Curyk Burmistrz Pogorzeli dodał: - „Szanowni Państwo, gdyby Was nie było, nie byłoby tylu turnusów rehabilitacyjnych, tylu paczek, tylu skierowanych indywidualnie działań, wspierających niepełnosprawnych i ich rodziny. Za to też należą się Wam podziękowania.”

Gość z Holandii Kacper Mulkens zauważył: - „Jestem z Wami od wielu lat, i to w tych chwilach miłych jak Wasze święta i łamanie się opłatkiem, którego u nas w Holandii nie ma, i w tych chwilach smutnych, jak wspólny płacz z jednym z ojców po śmierci córki… W imieniu moich holenderskich przyjaciół życzę Wam wszystkiego, co najlepsze i dziękuję bardzo za to, co robicie dla innych.”

Grzegorz Marszałek Dyrektor ZAZ w Leonowie dodał: - „Dobrze, że są tacy ludzie, którzy pomagają innym. Te 25 lat pomagania jest wielkim Waszym sukcesem!”

Kończący przemówienia wielu obdarowanych podziękowaniami przyjaciół Towarzystwa Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama zaznaczył: - „Oprócz życzeń składam Państwu podziękowania za Waszą działalność dla osób niepełnosprawnych. Jesteście Państwo pierwszym stowarzyszeniem, które zaczęło działać w naszym powiecie po upadku komunizmu. Waszym niekwestionowanym sukcesem jest spowodowanie, że osoby niepełnosprawne zostały zauważone, że zaczęły wychodzić z domu, że stawały się coraz aktywniejsze i pokazały, na co je stać. Proszę pamiętać o tym, że pomoc niesiona drugiemu człowiekowi odzwierciedla najpiękniejsze oblicza człowieczeństwa.”

Życzenia i pozdrowienia dla Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych przekazali pisemnie nieobecni na jubileuszu Maria i Wojciech Mrozowie oraz w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska.

Po zakończeniu podziękowań dla tych, którzy na co dzień wspierają ważną społecznie działalność TON’u, z koncertem muzycznym wystąpiło „TRIO”, grupa wokalna kierowana przez Lidię Wytykowską. Po wysłuchaniu wielu przebojów w interpretacji uzdolnionych wokalistek, nagradzanych gromkimi brawami, na salę wjechał jubileuszowy tort. Każdy z uczestników został poczęstowany jego kawałkiem. Rozmowom i wspomnieniom przy kawie nie było końca.

Uroczystość 25-lecia działalności TON zakończyło wręczenie paczek z prezentami wszystkim podopiecznym stowarzyszenia.
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 01
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 02
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 03
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 04
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 05
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 06
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 07
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 08
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 09
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 10
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 11
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 12
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 13
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 14
TON w Pogorzeli dziala 25 lat 2017 15