Licznik odwiedzin strony
\r\n";
}
echo $html;
?>
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
Ogłoszenia i aktualności
Kule padały ostro
Międzypowiatowy Turniej Gry w Bule (petanque) i Piknik Rodzinny zgromadziły ponad 350 osób, w tym zawodników grających w bule. W sportowych zmaganiach (25.08.2016) w parku w Chwałkowie wystartowało 14 drużyn z 5 powiatów: gostyńskiego, pleszewskiego, leszczyńskiego, rawickiego i kościańskiego. Były to reprezentacje: Ośrodka Wsparcia w Pleszewie, Środowiskowych Domów Samopomocy w: Czerminie, Gostyniu, Krzywiniu, Kąkolewie, Chwałkowie i Fabianowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Domów Pomocy Społecznej w: Pleszewie, Chumiętkach, Zimnowodzie, Rogowie i Chwałkowie.
Zawodników, ich rodziny, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: Swietłana Figiel, kierownik ŚDS w Chwałkowie i Ryszard Janaszak, dyrektor DPS w Chwałkowie. W imieniu realizatorów projektu „Jesteśmy-wspieramy - program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim”, w ramach którego odbył się turniej i piknik, życzył wszystkim sportowych sukcesów Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. PCPR w Gostyniu realizuje te działania wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszeniem „DZIECKO” w Gostyniu oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie.
W imieniu władz Powiatu Gostyńskiego miłego pobytu, wielu pozytywnych wrażeń i aktywnego oraz miłego spędzenia czasu życzył Janusz Sikora, członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, który dokonał też oficjalnego otwarcia turnieju. Do życzeń przyłączył się też Sebastian Czwojda - Burmistrz Krobi.
Po powitaniu uczestników pikniku i turnieju wystąpił Romuald Ratajczak - prezes Klubu Pentaque Leszczynko w Lesznie, który opowiedział historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie. Podkreślił też: - Bule to supergra dla wszystkich i w każdym wieku, a zwłaszcza dla osób z mniejszą sprawnością ruchową.
Przed przystąpieniem do rozgrywek organizatorzy zaprosili chętnych do wspólnych zabaw, prowadzonych przez animatora. Uczestnicy pikniku rodzinnego korzystali z nich przez cały czas spotkania.
Sędzia główny turnieju Krzysztof Kawczyński z Klubu Pentaque Leszczynko w Lesznie poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe. Pierwsi w grze pokazowej wystartowali przedstawiciele samorządów oraz kierownicy placówek. A po nich rozpoczęły się zmagania turniejowe. Jak przyznał prezes Romuald Ratajczak: - Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serca. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play. Zaprezentowali wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów było to pierwsze spotkanie z grą w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania. Jego słowa potwierdził przebieg turnieju. Drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych.
Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. - Pierwsze dwa mecze przegraliśmy. Ale teraz już nie dajemy sobie w kaszę dmuchać i wygraliśmy! - Przyznał szczęśliwy pan Ryszard. A pani Jola dodała: - Wygrana nie jest najważniejsza. Jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni. Nasi najbliżsi, przyjaciele i znajomi oklaskują nas i zachęcają do gry. Czuję, że jesteśmy ważni.
Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca zajęli: 1 - DPS w Chwałkowie I, 2 - DPS w Chumiętkach, 3 - DPS w Chwałkowie II, 4 - ŚDS w Gostyniu, 5 - ŚDS w Fabianowie, 6 - ŚDS w Krzywiniu, 7 - ŚDS w Kąkolewie, 8 - DPS w Rogowie, 9 - WTZ w Nowolipsku, 10 - ŚDS w Czerminie, 11 - ŚDS w Chwałkowie, 12 - DPS w Pleszewie, 13 - OWS w Pleszewie, 14 - DPS w Zimnowodzie. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk organizatorów i sędziów dyplomy oraz zestawy do gry w bule.
Organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Cała impreza zakończyła się zabawą przy muzyce.
Organizatorom należą się podziękowania za tę radosną i sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo - jak podsumowała jedna z kierowniczek ŚDS - bawiliśmy się świetnie. Przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera była bardzo przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać.
Projekt „Jesteśmy-wspieramy - program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim” jest współfinansowany w ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Wsparcia udzieliła też Gmina Krobia, a Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu przeznaczyły na to działanie własne środki finansowe.