Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Rowerem śladami Edmunda

Rodzinny rajd rowerowy śladami Edmunda Bojanowskiego zorganizowało Stowarzyszenie „Krzyżanki”, które od kilku lat specjalizuje się m.in. w przygotowywaniu rajdów rowerowych po terenach powiatu gostyńskiego. Rajd odbył się w niedzielę 31 lipca 2016 r. Trasa została przygotowana tak, by odwiedzić miejsca związane z Edmundem Bojanowskim. To jedna z najbardziej znanych postaci Ziemi Gostyńskiej. Żył w latach 1814-1871. Do historii przeszedł jako polski działacz, społecznik, twórca ochronek wiejskich, tłumacz, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Rozpoczęto go o godz. 8:30 wyjazdem z Krzyżanek do Smolic. Tamtejszy kustosz opowiedział o neobarokowym kościele Smolickim, w tym o podziemiach, w których spoczywa hrabia Leopold Zieten i jego żona Helena, z domu Mielżyńska. Tam też uczestnicy rajdu wzięli udział w mszy w intencji chorego na nowotwór Patryka Andrzejewskiego. Następnie jechano przez Skoraszewice. Tu przy grobie ojca Edmunda Bogusław Janik przedstawił historię rodziny Bojanowskich. Zakończenie rajdu nastąpiło w Krzyżankach. Przy poczęstunku przygotowanym przez organizatorów dzielono się wrażeniami z rajdu oraz uhonorowano najmłodszego rowerzystę Bartosza Maszkowskiego i najstarszego uczestnika rajdu Bonifacego Koncewicza. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale.

Warto podkreślić, że już na starcie wszyscy uczestnicy zostali przeszkoleni w zasadach bezpieczeństwa i otrzymali kamizelki odblaskowe. W rajdzie na trasie 30 km wzięło udział 130 osób.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „Działaj lokalnie”, realizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO” - Ośrodek „Działaj Lokalnie” i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Powiatu Gostyńskiego oraz Gmin Borek Wlkp., Piaski, Krobia, Pępowo, Poniec i Pogorzela. Wsparcia udzieliło też PCPR w Gostyniu. Organizatorzy dziękują również Romanowi Krajce, Bogusławowi Janikowi oraz strażakom z OSP w Pępowie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem jadących.
Rodzinny rajd rowerowy 2016 01
Rodzinny rajd rowerowy 2016 02
Rodzinny rajd rowerowy 2016 03
Rodzinny rajd rowerowy 2016 04
Rodzinny rajd rowerowy 2016 05
Rodzinny rajd rowerowy 2016 06
Rodzinny rajd rowerowy 2016 07
Rodzinny rajd rowerowy 2016 08