Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Doić nie jest łatwo

Realizowany jest projekt „KROK DO PRZODU”. Dzięki niemu grupa osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu gostyńskiego wraz ze swoimi opiekunami, rodzicami ciekawie i inspirująco spędza czas. Oprócz wyjazdu do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, uczestnicy projektu brali udział w kolejnych działaniach. M.in. spędzili cały dzień w pierwszej w Wielkopolsce wiosce tematycznej „Łaciata wieś” w Głuchowie. - Byliśmy w „Łaciatej wsi”. - wyjaśnia jedna z uczestniczek - Ona jest łaciata, bo mieszka tam wielu rolników, którzy mają łaciate krowy i produkują białe mleko i różne jego przetwory.

Dla beneficjentów projektu tematyka wiejska jest bliska, gdyż większość z nich mieszka na wsi. Ale wizyta w wiosce tematycznej przyniosła wiele nowych doświadczeń. Były warsztaty plastyczne, na których malowano drewniane krowy. Wykonane ozdoby stały się później pamiątkami dla każdego z uczestników. Następnie zwiedzano Muzeum „Łaciata Wieś”. Muzeum to mieści się w starym domu, a wnętrze urządzone jest tak, jak to niegdyś bywało. Zbiory pokazują sprzęty gospodarstwa domowego z XIX i XX w. oraz zabytkowe eksponaty do przetwarzania mleka, wyrobu masła i sera. Część z nich została już zapomniana, ale przewodniczka pokazywała, do czego służyły.

Był też wiejski poczęstunek dla zregenerowania sił. Można było skosztować świeżego placka drożdżowego, prawdziwego mleka lub soku owocowego.

Kolejne atrakcje, z których korzystali uczestnicy to przejażdżki bryczką po wiosce, czy gra terenowa „Poszukiwanie cielaka”. Świetnej zabawy dostarczyły konkurencje sportowe, gry i zabawy zręcznościowe. - Najwięcej śmiechu było przy rzucaniu piłeczkami do kany od mleka i rzucaniu krążków na łeb krowy. - opowiada jeden z uczestników - A najwięcej emocji wzbudziło dojenie sztucznej krowy, próbował tej czynności każdy, choć wcale nie było łatwo!

Każdy uczestnik wypoczynku wracał do domu z własnoręcznie pomalowaną krówką, dyplomem udojenia mleka i udekorowanymi malowanymi tatuażami twarzami lub rękami.

Wycieczka do wioski tematycznej „Łaciata wieś” to jedno z działań zaplanowanych w projekcie „KROK DO PRZODU” Stowarzyszenia „DZIECKO”. Działania te były nieodpłatne dla uczestników, dzięki wsparciu finansowemu Wojewody Wielkopolskiego oraz środkom własnym Stowarzyszenia „DZIECKO”. Partnerem w realizacji projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Laciate zajecia 2016 01
Laciate zajecia 2016 02
Laciate zajecia 2016 03
Laciate zajecia 2016 04
Laciate zajecia 2016 05
Laciate zajecia 2016 06
Laciate zajecia 2016 07
Laciate zajecia 2016 08