Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
IV rodzinny Rajd Smerfów

W sobotę (18.06.2016) po raz czwarty obył się rodzinny samochodowy „Rajd Smerfów 2016”. Warunkiem startu w rajdzie było zebranie i zgłoszenie załogi rodzinnej (rodzice i dzieci lub dziadkowie i wnuki) oraz specjalne ozdobienie pojazdu. Do rajdu zgłosiło się 13 załóg, ostatecznie wystartowało 12 aut.

O dziewiątej rano załogi rodzinne z powiatu gostyńskiego, leszczyńskiego ziemskiego i leszczyńskiego grodzkiego zjawiły się na kartodromie pod Górą Zamkową w Gostyniu. Powitali ich przedstawiciele organizatorów: Stowarzyszenia Forum Demokratyczne wspieranego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Dom Dziecka w Bodzewie, Dom Dziecka w Gostyniu i Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie. Organizatorzy przeprowadzili na dzień dobry kontrolę antydopingową pod kątem spożycia soku z gumi-jagód.

Komandorem rajdu był Papa Smerf. Komisja rajdu oceniła udekorowanie (a auta były ozdobione wesoło i sympatycznie!) i właściwe przygotowanie techniczne pojazdów, w tym posiadanie fotelików dla dzieci. Pierwszą część rajdu stanowiły próby sprawnościowe dla dzieci oraz testy z użyciem alkogogli dla pilotów (najczęściej były nimi mamy). Alkogogle pokazały, w jakim stanie jest kierowca po spożyciu alkoholu: obniża się jego koncentracja, spowolnia się czas reakcji, nie można określić kierunków, zniekształca się widziany obraz, są wyraźne zmiany w ocenie odległości, zmniejsza się możliwość oceny sytuacji, pojawia się podwójne widzenie, pojawia się brak koordynacji ruchowej. Nawet wykonanie prostej czynności staje się wtedy problemem, a co dopiero prowadzenie auta.

Dla kierowców organizatorzy przygotowali dwa odcinki specjalne: slalom sprawnościowo-orientacyjny między pachołkami wg mapy oraz test szybkości na kartodromie. Jak podkreśla jeden z surowych jurorów - Kierowcy pokazali swoje nieprzeciętne umiejętności. W czasie tych prób sprawnościowych opony piszczały, hamulce się zagrzewały, ale startujący bezpiecznie pokonywali odcinki. Zaskoczyły nas swoimi wysokimi umiejętnościami panie kierujące pojazdami, bo pokazały, że stereotyp: „baba za kierownicą to pomyłka” jest nieprawdą i udowodniły, że potrafią jeździć sprawnie, a do tego bezpiecznie.

Następnie załogi wyruszyły w 45-kilometrową trasę po Ziemi Gostyńskiej, by przy pomocy planu dotrzeć do wskazanych punktów kontrolnych. Pierwsza, 15-kilometrowa część trasy wiodła po mieście i kończyła się powrotem do miejsca startu, co było, jak przyznawali sami startujący: - pełnym zaskoczeniem i źródłem żartów ze strony współpasażerów, zanim nie przekonali się oni, że to jest prawidłowe pokonywanie trasy. Tu, po otrzymaniu kolejnej mapy ze wskazówkami wyruszali na drugą część rajdu. 30-kilometrowa część trasy wiodła przez wioski i tereny niezamieszkałe, a kończyła się w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie na festynie rodzinnym „Powitanie lata”. W trakcie rajdu uczestnicy musieli wykonać dziewięć zaskakujących zadań specjalnych, np. policzenie okien w budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, czy ustalenie nazwiska wskazanej osoby w konkretnej wsi.

Na metę w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie dotarły wszystkie załogi. Uczestnicy opowiadali o niesamowitych emocjach, których dostarczyło im pokonanie trasy. - Jazda według wskazówek jest piekielnie trudna - stwierdziła jedna z załóg startująca pierwszy raz w rajdzie. - Nie dano nam mapy, tylko listę wskazówek. Trzeba było mocno uważać, żeby nie zgubić się w trasie. A i tak do paru miejsc nie dotarliśmy. Ale wspólne emocje całej rodziny i zabawa super. To świetny pomysł i za rok na pewno wystartujemy ponownie.

A komisja rajdu podsumowała wyniki. Organizatorzy wręczyli puchary ufundowane przez siebie i nagrody. Zwyciężyła załoga Państwa Gałatów z dziećmi. Drugie miejsce zajęli Państwo Wosińscy z dziećmi. Trzecie miejsce wywalczyli Państwo Miler z dziećmi. Komisja przyznała też wyróżnienie i specjalną nagrodę dla najlepszej rodziny reprezentującej środowisko rodzin zastępczych. Okazali się nimi Maria Hauza i Tomasz Leciejewski z dziećmi. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali też upominki ufundowane przez sponsorów: FILTRON MANN+HUMMEL Filtration Technology Poland Sp. z o.o. Gostyń, Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J. Krajewice, Netbox PL Sp. z o.o. Gostyń i Starostwo Powiatowe w Gostyniu.
IV Rajd Smerfow 2016 01
IV Rajd Smerfow 2016 02
IV Rajd Smerfow 2016 03
IV Rajd Smerfow 2016 04
IV Rajd Smerfow 2016 05
IV Rajd Smerfow 2016 06
IV Rajd Smerfow 2016 07
IV Rajd Smerfow 2016 08
IV Rajd Smerfow 2016 09
IV Rajd Smerfow 2016 10
IV Rajd Smerfow 2016 11
IV Rajd Smerfow 2016 12
IV Rajd Smerfow 2016 13
IV Rajd Smerfow 2016 14