Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Czasami starzejemy się, ale duchem jesteśmy młodzi

Blisko dwa tysiące dwieście osób przybyło na Świętą Górę w Piaskach k. Gostynia. Emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski, a także z sąsiednich województw, zawitali na XV Świętogórskie Spotkania Seniorów (18 maja 2016 r.), których główna częścią są koncerty chórów. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego. Wsparcia w organizacji tego ważnego dla integracji środowisk seniorskich wydarzenia tradycyjnie udzielają też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Tegoroczne Spotkania Seniorów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej, koncelebrowaną przez księdza biskupa Damiana Bryla.

Następnie uczestnicy Spotkań przeszli do ogrodów klasztornych w okolice ołtarza polowego, gdzie serdecznie przywitał przybyłych Starosta Powiatu Gostyńskiego Robert Marcinkowski, któremu towarzyszył Wójt Gminy Pępowo Stanisław Krysicki. Ze słuchaczami przeglądu chórów spotkał się też ks. superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri Marek Dudek.

- Z wielką radością witam Was, Szanowni Państwo, w gościnnym Powiecie Gostyńskim i życzę wielu pozytywnych wrażeń, w tym i tych duchowych, związanych z pobytem na Świętej Górze - powiedział Starosta Robert Marcinkowski, otwierając XV Świętogórskie Spotkania Seniorów i dodał: - Pragnę też bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. To wielki trud organizacyjny i wielkie przedsięwzięcie logistyczne, wspierane co roku przez Powiat Gostyński. To jedno z największych spotkań seniorów w Wielkopolsce.

Przybyły na tę uroczystość Henryk Zybert, Przewodniczący Okręgowego Zarządu PZERiI w Poznaniu, podkreślił: - Gościmy tutaj na pięknej Ziemi Gostyńskiej i wspólnie przeżywamy to, co najpiękniejsze - i wręczył Andrzejowi Staroście, Przewodniczącemu Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu, pamiątkowy dyplom i statuetkę, będące wyrazem uznania za wyjątkową aktywność organizatorów Spotkań Świętogórskich.

Odbierając w imieniu organizatorów to wyróżnienie, Andrzej Starosta, przewodniczący PZERiI w Gostyniu, podsumował: - Czas leci nieubłaganie, czasami starzejemy się, ale duchem jesteśmy młodzi - i dodał - Dziękuję Wam Wszystkim za przybycie na dzisiejsze spotkanie, które jest wyjątkowe i zrzesza ludzi z województwa wielkopolskiego.

Jak podkreśliła chórzystka z zespołu z Krobi, którego występ otworzył przegląd chórów - Przygotowaliśmy specjalne wykonanie. Bardzo to przeżywamy, ale też już cieszymy się ze spotkań ze znajomymi.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski, obejrzeć okolicznościową wystawę fotograficzną, przypominającą wszystkie dotychczasowe spotkania, ale też spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a także posilić się przygotowanym przez organizatorów posiłkiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkową broszurę, wydaną przez organizatorów, opisującą historię Spotkań Świętogórskich i zawierającą wiele fotografii z minionych czternastu edycji tego wydarzenia. - To wyjątkowa pamiątka, a ja - ku swojemu zdziwieniu - odnalazłam w tym folderze siebie sprzed lat i koleżankę, której już nie ma z nami. Bardzo się wzruszyłam. Dziękuję organizatorom za to, że ciągle im się chce robić coś dla innych. - podsumowała P. Jola z Wrześni.

Do udziału w koncercie zgłosiło się ponad dwadzieścia zespołów, ale ze względów organizacyjnych do występu w koncercie zaproszono piętnaście. Były to chóry: Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. ks. Gieburowskiego (Krobia), „Rydzyniacy” (Rydzyna), „Wrzosy” (Września), „Razem raźniej” (Święciechowa - Długie Stare), Zespół wokalny „RETRO” (Borek Wlkp.), „Tęcza” (Piaski Wlkp.), „Złota Jesień” (Bukowiec Górny), „Gama” (Września), „Zespół Seniorów Bukowiec” (Bukowiec), „Pod kasztanem” (Cerekwica), „Srebrny włos” (Włoszakowice), duet „Genia i Zbyszek” (Koźmin), „Zawsze Młodzi” (Mosina), Zespół Śpiewaczy „AKTYWNI” (Rozdrażew), „Katarzynki” (Słupia Kapitulna).

Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadzili Mirosław Maćkowiak i Jolanta Gardyś z Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu.

- Cieszę się, że dałam się namówić znajomym. Warto tu było przyjechać. Święta Góra to takie magiczne miejsce - stwierdziła Maria z Grodziska Wlkp., która na Świętogórskie Spotkania przybyła już po raz pierwszy i dodała: - Jak tylko zdrowie pozwoli, to za rok przyjadę tu ponownie!
Czasami starzejemy sie 2016 01
Czasami starzejemy sie 2016 02
Czasami starzejemy sie 2016 03
Czasami starzejemy sie 2016 04
Czasami starzejemy sie 2016 05
Czasami starzejemy sie 2016 06
Czasami starzejemy sie 2016 07
Czasami starzejemy sie 2016 08
Czasami starzejemy sie 2016 09
Czasami starzejemy sie 2016 10
Czasami starzejemy sie 2016 11
Czasami starzejemy sie 2016 12