Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Festiwal kultur w Potarzycy

W Potarzycy koło Krobi (powiat gostyński) zaroiło się od przedstawicieli różnych regionów Polski. Pojawili się górale, krakowiacy, biskupianie, Romowie a nawet kostucha i poznańskie koziołki. Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego (24.06.2015) po raz szósty przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Chwałkowa, wspierane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie i Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Na jego realizację Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało w otwartym konkursie ofert wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego.

Organizatorzy zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek z kilku powiatów wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych instytucji reprezentowała inny region. Były charakterystyczne stroje, regionalne rekwizyty i dekoracje przywołujące prezentowaną część Polski. Przypomniano zwyczaje ludowe i legendy. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy inscenizacje goście, m.in. Janusz Sikora członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, radny powiatowy Józef Czarnecki, radni gminni Jan Mikołajczak i Renata Szulc oraz dyrektorzy placówek pomocy społecznej: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz przyjaciele ŚDS: Adam Sarbinowski, Agnieszka Wujek i Marek Hałas wylosowali kolejność prezentacji i gorąco, wspólnie ze wszystkimi widzami, oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje regionów.

Festiwal rozpoczęła wesołymi scenkami gwarowymi grupa teatralna „Na Fali”, działająca przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.

Po niej zaprezentowały swoje programy: DPS i ŚDS w Chwałkowie (które przedstawiły stary obrzęd krojenia i deptania kapusty), ŚDS w Krzywiniu (przedstawił historię poznańskich koziołków), ŚDS w Gostyniu (przedstawił tańce góralskie), DPS w Rogowie (przedstawił lekcję geografii o polskich Tatrach), ZSS w Brzeziu (przedstawił wywodzącą się z rejonu Krobi legendę o pustelniku i starej gruszy), DPS w Chumiętkach (Zespół Teatralny „Jesień” przypomniał elementy kultury romskiej), ŚDS w Kościanie (który zachwalał wypoczynek na Mazurach).

Po zakończeniu prezentacyjnych pokazów Janusz Sikora pogratulował wykonawcom i ich opiekunom ciekawych prezentacji, a organizatorom przygotowania tak udanej imprezy integracyjnej.

Gospodarze festiwalu: kierująca ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel i dyrektor DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak zaprosili wszystkich na tradycyjną zupę biskupiańską oraz świeży chleb z biskupiańskim smarowidełkiem i kiszonym ogórem.

A później uczestnicy Festiwalu Kultur spędzili miło czas na wspólnej zabawie tanecznej.
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 01
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 02
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 03
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 04
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 05
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 06
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 07
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 08
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 09
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 10
Festiwal kultur w Potarzycy 2015 11