Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
I Turniej w bule osób niepełnosprawnych i ekofestyn

W I Turnieju w bule osób niepełnosprawnych o Puchar Gminy Krobia, który odbywał się (28.08.2014 r.) w czasie festynu ekologicznego w przypałacowym parku w Chwałkowie, wystartowało osiem drużyn. Po wyrównanej walce zwyciężył zespół „Orły” z Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach. A startowały reprezentacje DPS w Rogowie, w Chumiętkach, w Chwałkowie i ŚDS w Chwałkowie.

Turniej i festyn zorganizowali: Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Chwałkowa, Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. Puchary ufundował Burmistrz Gminy Krobia. Organizację festynu i turnieju wsparł Powiat Gostyński.

Impreza rozpoczęła się powitaniem uczestników turnieju i gości specjalnych, wśród których znaleźli się: Romuald Ratajczak - prezes Klubu Pentaque Leszczynko w Lesznie, który był jednocześnie sędzią głównym turnieju, Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi, reprezentujący Burmistrza Krobi, oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Pierwsza część spotkania poświęcona była ekologii. Mieszkańcy DPS w Chwałkowie i uczestnicy ŚDS w Chwałkowie w zaprezentowanym programie artystycznym propagowali ekologiczny styl życia i zachęcali do oszczędzania wody i energii oraz do segregacji śmieci. Następnie zaprosili przedstawicieli wszystkich placówek do namalowania plakatów promujących wylosowane hasła ekologiczne.

Druga część spotkania to rozgrywki turniejowe. Najpierw opiekunki z placówek organizujących spotkanie zaprosiły w ramach rozgrzewki wszystkich na wspólny aerobik.

Prezes Klubu Pentaque Romuald Ratajczak opowiedział historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jedna z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie. Podkreślił też: - Bule to supergra dla wszystkich i w każdym wieku, a zwłaszcza dla osób z mniejszą sprawnością ruchową. Jego słowa potwierdził przebieg turnieju. Drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych.

Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca zajęli: 1 - „Orły” z DPS w Chumiętkach, 2 - „Ekopszczoły” z DPS w Chwałkowie, 3 - „Poparzeni herbatą” z DPS w Rogowie. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, pozostali otrzymali dyplomy za udział w turnieju.

Prezes Ratajczak przybliżył też kolejny zwyczaj związany z grą w bule. Jest nią całowanie w pośladki figurki Funny przez drużynę, która nie zdobyła żadnego punktu. Jest to pamiątka po prawdziwej historii z gry w bule. Jednak żadna z drużyn nie musiała dopełnić tego zwyczaju, gdyż każda z drużyn przegranych zdobyła swoje punkty. Organizatorzy na koniec poczęstowali wszystkich uczestników festynu pyszną zupą pomidorową przygotowaną przez pracownię gospodarstwa domowego ŚDS w Chwałkowie.

Organizatorom należą się podziękowania za tę wesołą i sprawnie przeprowadzoną imprezę.
I Turniej w bule i ekofestyn 01
I Turniej w bule i ekofestyn 02
I Turniej w bule i ekofestyn 03
I Turniej w bule i ekofestyn 04
I Turniej w bule i ekofestyn 05
I Turniej w bule i ekofestyn 06
I Turniej w bule i ekofestyn 07
I Turniej w bule i ekofestyn 08
I Turniej w bule i ekofestyn 09
I Turniej w bule i ekofestyn 10
I Turniej w bule i ekofestyn 11
I Turniej w bule i ekofestyn 12