Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN

Członkowie polskiego gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych uczestniczyli (30.05.2014) w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym. Zwiedzili m.in. centrum szkoleniowe dla niewidomych w Owińskach oraz bawili się na poznańskiej Malcie.

Początek wyprawy miał miejsce w gostyńskich plantach. Janina Karpińska, prezes Koła PZN w Gostyniu, wspomina: - Wyruszyliśmy w drogę pełni pozytywnej energii. Do Owińsk dotarliśmy przed jedenastą. Przywitała nas sama pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach Maria Tomaszewska. Było zwiedzanie ogrodu edukacyjnego, przystosowanego specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku, potem poznaliśmy szkołę dla dzieci niewidomych, sale, klasy, które są wyposażone i dostosowane do niepełnosprawności wzroku. W budynku jest także biblioteka tyflologiczna , którą mogliśmy obejrzeć i posłuchać ciekawych rzeczy.

W ośrodku w Owińskach działa Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (liceum, szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy). Mieści się ośrodek w historycznym centrum wiekowych Owińsk. To miejsce zaczarowane przez historię i tradycję, wywodzącą się z cysterskich korzeni. A OSW to profesjonalny, wysoce wyspecjalizowany Ośrodek, który zajmuje się kompleksową terapią dzieci, oraz młodzieży niewidomej i słabo widzącej. Ośrodek umożliwia: udział w indywidualnych i grupowych zajęciach specjalistycznych w zakresie terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej i resocjalizacji przygotowujących dzieci i młodzież do samodzielności w życiu społecznym. Uczniowie uczestniczą w zajęciach rehabilitacji ruchu, hipoterapii, terapii widzenia, terapii manualnej, logopedii, oraz orientacji przestrzennej.

Później w drodze do Poznania był obiad w „Zaścianku”. - Było to nie lada niespodzianką dla wszystkich uczestników. Zatrzymaliśmy się na dłużej i skorzystaliśmy z okazji, aby porozmawiać, podzielić się własnymi doświadczeniami, wesprzeć się w trudnych sprawach, które omawialiśmy - zdradza pani Janka.

W Poznaniu uczestniczy wyjazdu obejrzeli i podotykali „MAKIETY STAREGO POZNANIA”. To było ważne i doświadczenie, które dostarczyło wielu wrażeń. Ostatnim etapem była MALTA SKI i zjazdy na pontonach oraz kolejką górską ADRENALINA . P. Janka dodaje: - szkoda było odjeżdżać, tak towarzystwo się świetnie bawiło.

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny zorganizował Zarząd Koła PZN w Gostyniu. A było to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez powiat gostyński w drodze otwartego konkursu i wsparciu PCPR w Gostyniu.
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN 2014 01
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN 2014 02
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN 2014 03
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN 2014 04
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd PZN 2014 05