Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Obchodzili Światowy Dzień Chorych Na SM

Po raz szósty na świecie obchodzony jest w końcu maja World MS Day - Światowy Dzień Chorych Na Stwardnienie Rozsiane. W tym roku odbywa się on pod hasłem „pewnego dnia…”. Także w powiecie gostyńskim uczczoną tę ważną datę. Stało się tak za sprawą Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu, które zorganizowało 25.05.2014 r. duży niedzielny okolicznościowy piknik dla członków stowarzyszenia, ich rodzin oraz przyjaciół.

Stwardnienie rozsiane sprawia, że dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych. W konsekwencji uniemożliwione jest prawidłowe przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Termin „stwardnienie rozsiane” odnosi się do rozsiania procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego.

Do objawów choroby należą m.in. zaburzenia ruchu, czucia, i równowagi. U chorych obserwowane jest również zaburzenie widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Niejednokrotnie chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie.
Szacuje się, że w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 60 tysięcy osób. Na świecie jest ich ok 2,5 miliona.

Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu zorganizowało w Gospodarstwie Agroturystycznym „Bajka” w Ludwinowie okolicznościowy piknik dla członków stowarzyszenia, ich rodzin oraz przyjaciół.

Spotkanie rozpoczęła prezes Bożena Misiurek, która w imieniu Zarządu Stowarzyszenia powitała wszystkich przybyłych uczestników pikniku, a także Krzysztofa Deutscha Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego oraz przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”, którzy na co dzień wspierają działalność stowarzyszenia SM. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego pogratulował aktywności członkom stowarzyszenia i życzył udanej zabawy. Przedstawiciel PCPR w Gostyniu podkreślił, że mimo iż stowarzyszenie SM liczy sobie zaledwie dwa lata, działa jednak tak bardzo aktywnie, że stało się znane w całym kraju i jest już jedną z wizytówek Powiatu Gostyńskiego.

Piknik miał charakter rodzinny. Dzieci bawiły się na placu zabaw, a starszym umilał pobyt zespół AURA z Pępowa. Było sporo wesołych chwil, ale też wymieniano się swoimi doświadczeniami w zmaganiach z problemami towarzyszącymi chorobie SM. W czasie tego integracyjnego spotkania przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia oraz współpracujący z nimi przedstawiciele PCPR i Stowarzyszenia „DZIECKO” znaleźli też czas na rozmowy i planowanie kolejnych działań na rzecz środowiska chorych na SM, a także innych osób niepełnosprawnych.

Wyrazy uznania za zorganizowanie pikniku z okazji World MS Day należą się Zarządowi Stowarzyszenia, którego przedstawiciele zadbali o każdy szczegół spotkania, łącznie z zapewnieniem
dojazdu uczestnikom pikniku.
Dzien chorych na SM 2014 01
Dzien chorych na SM 2014 02
Dzien chorych na SM 2014 03
Dzien chorych na SM 2014 04
Dzien chorych na SM 2014 05
Dzien chorych na SM 2014 06
Dzien chorych na SM 2014 07
Dzien chorych na SM 2014 08
Dzien chorych na SM 2014 09
Dzien chorych na SM 2014 10
Dzien chorych na SM 2014 11
Dzien chorych na SM 2014 12