Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Holenderskie porządki w Bodzewie

Bodzewo w drugiej połowie sierpnia gościło grupę młodych Holendrów wraz z ich opiekunami. Realizowali oni projekt pomocy dla Domu Dziecka w Bodzewie.
Był to projekt młodzieży z parafii protestanckiej w Sintjohannesga/Delfstrahuizen, która zorganizowała najpierw całodniowy festyn w parafii św. Jana, by pozyskać środki na realizację działań. W tym celu zorganizowała bieg sponsorowany, otwarty wystrzałem przez tamtejszego burmistrza, pana Hoogsteina. Burmistrz, zwracając się do biegnących dzieci, przypomniał: - Ten sponsorowany bieg nie został zorganizowany dla waszej zabawy, ale dla dzieci, które mają mniej szczęścia niż wy!
Uczestnicy biegu dali z siebie wszystko, zachęcani i oklaskiwani przez swoich rodziców, dziadków i innych sponsorów. Po biegu każdy uczestnik otrzymał lemoniadę i ciastko w podzięce za wysiłek.

W czasie festynu bardzo wiele osób skorzystało ze stoisk stoisk z kawą, herbatą i ciastkami. Uczestniczyli też w grach i zabawach, które zostały przygotowane przez organizatorów. Wśród nich były np. konkurs dojenia krowy, czy robienia sera. Była też aukcja darów zebranych przez dzieci (meble ogrodowe, radia, ciasta wykonane przez dziadków i rodziców, gitary, rowery). Wylicytowano też lot balonem czy noc w cygańskim taborze. Na koniec festynu na rzecz bodzewskiej placówki dzieci i młodzież myli samochody. Zgodnie stwierdzono, że w wioskach w okolicy kościoła nikt nigdy nie widział tak wiele czystych i wypolerowanych samochodów w jedno popołudnie. Młodzież organizująca festyn myła też okna, malowała ogrodzenia, przycinała i pielęgnowała trawniki.

Festyn zakończył się wieczorną imprezą. By wziąć w niej udział, trzeba było wpłacić 5€. Był to koncert zespołu Progress. Akcji towarzyszyły też wpłaty na konto bankowe kościoła.
Za zebrane pieniądze holenderska młodzież wraz z opiekunami przyjechała do Bodzewa, by zakupić 10 kompletów mebli, złożyć je w ramach prac społecznych oraz wykonać nową murawę na boisku w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie. Prace te zostały wykonane wspólnie z kadrą bodzewskiej placówki. Warte podkreślić, że w czasie pobytu w Bodzewie serwowano holenderskie jedzenie, które było przygotowywane przez jedną z grup gości. W czasie tej pracowitej wizyty jeden dzień przeznaczono na rekreację. Goście odwiedzili zespół klasztorny na Świętej Górze koło Gostynia oraz bawili się wspólnie w szkole przetrwania w Brzedni.

Podziękowania za wsparcie bodzewskiej placówki i jej wychowanków należą się młodzieży z Sintjohannesga, która w ten sposób przygotowuje się do bierzmowania i pełnego uczestnictwa w życiu wspólnoty parafialnej, a także ich opiekunom. Byli to Jan Jaap, Bonny, Hendrik, Jakub i Petra oraz wieloletni przyjaciel bodzewskiej placówki Martin de Bruijn - pedagog z Dordrecht, który, oprócz zaangażowania w organizację pomocy dla Domu Dziecka, pozyskuje też sprzęt rehabilitacyjny dla podopiecznych PCPR w Gostyniu.

Słowa uznania za zorganizowanie pobytu Holendrów i przeprowadzenie wspólnego projektu należą się dyrektorowi Karolinie Dolacie oraz pracownikom Domu Dziecka w Bodzewie.
Pomoc dla Bodzewa 01
Pomoc dla Bodzewa 02
Pomoc dla Bodzewa 03
Pomoc dla Bodzewa 04