Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Mikołaje w Poniecu przygotowały 28 świątecznych paczek

Mimo przygotowań do świąt i codziennych obowiązków młodzi mieszkańcy gminy Poniec znaleźli czas i chęć, by wesprzeć potrzebujących. W ramach prowadzonej powiatowej akcji charytatywnej „MIKOŁAJE 2019” uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej w Poniecu i Szkoły Podstawowej w Żytowiecku oraz anonimowi mieszkańcy gminy objęli patronatem dzieci z rodzin najuboższych oraz osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, i przygotowali dla nich świąteczne paczki pod choinkę.

W czasie spotkań z organizatorami akcji młodzież przekazała paczki, które następnie za pośrednictwem pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu, dotarły dyskretnie do rodziców dzieci. Paczki trafiły do dzieci jako prezenty od ich rodziców. Dzięki temu, mimo różnych problemów trapiących te rodziny, rodzice podbudowują swój autorytet w oczach dzieci, a tym z kolei nie jest przykro, że nie dostały paczek pod choinką jak inne dzieciaki. Prezenty trafiły też do samotnych seniorów i osób niepełnosprawnych. Kolejne paczki przygotowali wolontariusze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” i przekazali je osobom i rodzinom w potrzebie z gminy Poniec. Łącznie przygotowano 28 paczek.

PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO” nadały Szkole Podstawowej w Poniecu i Szkole Podstawowej w Żytowiecku honorowe tytuły „MIKOŁAJ 2019” za przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla samotnych seniorów i osób niepełnosprawnych oraz ich przedstawiciele podziękowali za przyłączenie się do działań wspierających innych, potrzebujących: - „Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję obdarowania paczkami dzieci i samotnych seniorów, którzy nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Szczególne podziękowania przekazujemy młodym wolontariuszom, którzy pokazali wspaniałe serca. I cieszymy się, że nauczyciele dbają też o rozwijanie u swoich wychowanków postaw altruistycznych”.

W ramach autorskiego projektu „MIKOŁAJE 2019” wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali 403 duże paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, prowadzonego już dwunasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, koców po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składali paczki.

Jak zaznacza koordynator projektu Dominika Karlińska: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. Dzięki temu dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO””.

Akcja jest anonimowa, obdarowywany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę - nazwiska obdarowywanego. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku lub osobie w potrzebie. - „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” - dodaje dyrektor PCPR w Gostyniu. We wszystkich dwunastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery i pół tysiąca paczek świątecznych.
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 01
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 02
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 03
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 04
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 05
Mikolaje w Poniecu przygotowaly 28 swiatecznych paczek 2019 06
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl