Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Mikołaje w Gostyniu
przygotowały 252 paczki


Mimo kalendarzowej zimy w Gminie Gostyń jest bardzo ciepło. A to za sprawą ludzi dobrego serca: wolontariuszy z firm, dzieci i młodzieży wraz z wychowawcami i nauczycielami oraz mieszkańców, którzy przygotowali wielkie paczki dla najuboższych dzieci oraz osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ramach powiatowej akcji charytatywnej „MIKOŁAJE 2019”. Świąteczne prezenty zostały ładnie zapakowane, a efekty akcji przerosły oczekiwania pomysłodawców - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”. Dystrybucją paczek do poszczególnych dzieci i osób samotnych zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu i inne OPS’y oraz wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

W uznaniu dla aktywności młodych ludzi, pracowników, osób prywatnych i firm, którzy wspólnie udowodnili, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wielkie serca, Stowarzyszenie „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu nadało honorowe tytuły „MIKOŁAJ 2019” za przeprowadzenie kampanii społecznej i przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin i osób potrzebujących Powiatu Gostyńskiego. Pamiątkowe dyplomy otrzymały: Netbox Gostyń, Convert Gostyń, Firma TODO w Czachorowie, Sklep MAZAK Gostyń, AKANT Profilaktyka i rehabilitacja Łukasz Radoła, Mondi w Piaskach, Gostyński Klub AMAZONKI, Drogbud Gostyń, Parkrun Gostyń, Przedszkole nr 4 w Gostyniu, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Przedszkole „Dziecięcy Raj”, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu oraz kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i znajomi, Daniel Borowczak i znajomi, Michał Kaczmarek, Paulina Dzik, Dominika Czarnecka, Małgorzata Czajka-Woch.

Słowa uznania należą się też wszystkim, którzy włączyli się w akcję „MIKOŁAJE 2019”, bo wspólnym działaniem czynimy więcej dobra.
W ramach prowadzonej powiatowej akcji wolontariusze objęli patronatem dzieci z rodzin najuboższych oraz osoby starsze i przygotowali dla nich świąteczne paczki pod choinkę.

W czasie spotkań podsumowujących działania przedstawiciele organizatorów akcji „MIKOŁAJE 2019”: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” wręczali gostyńskim Mikołajom pamiątkowe dyplomy oraz podziękowali za przyłączenie się do działań wspierających innych, potrzebujących: - „Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję obdarowania paczkami dzieci i samotnych seniorów, którzy nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Szczególne podziękowania przekazujemy młodym wolontariuszom, którzy pokazali wspaniałe serca. I cieszymy się, że nauczyciele dbają też o rozwijanie u swoich wychowanków postaw altruistycznych”.

Paczki trafiły do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu i innych OPS, których pracownicy dyskretnie przekazali je rodzicom, by Ci umieścili te prezenty pod choinką w swoich domach oraz dowieźli do osób samotnych. Kolejne paczki przygotowali wolontariusze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” i przekazali je osobom i rodzinom w potrzebie z gminy Gostyń. Łącznie na terenie gminy Gostyń przygotowano 252 paczki.

W ramach autorskiego projektu „MIKOŁAJE 2019” wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali 403 duże paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, prowadzonego już dwunasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, koców po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, które trafiły do świątecznych paczek.

Jak zaznacza koordynator projektu Hanna Czwojda: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO””.

Akcja jest anonimowa, obdarowywany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę - nazwiska obdarowywanego. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku lub osobie w potrzebie. - „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” - dodaje dyrektor PCPR w Gostyniu. We wszystkich dwunastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery i pół tysiąca paczek świątecznych.
Gostynskie Mikolaje 2019 01
Gostynskie Mikolaje 2019 02
Gostynskie Mikolaje 2019 03
Gostynskie Mikolaje 2019 04
Gostynskie Mikolaje 2019 05
Gostynskie Mikolaje 2019 06
Gostynskie Mikolaje 2019 07
Gostynskie Mikolaje 2019 08
Gostynskie Mikolaje 2019 09
Gostynskie Mikolaje 2019 10
Gostynskie Mikolaje 2019 11
Gostynskie Mikolaje 2019 12
Gostynskie Mikolaje 2019 13
Gostynskie Mikolaje 2019 14
Gostynskie Mikolaje 2019 15
Gostynskie Mikolaje 2019 16
Gostynskie Mikolaje 2019 17
Gostynskie Mikolaje 2019 18
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl