Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Ogłoszenia i aktualności
Czy przedszkolaki z Karolewa są bezpieczne?

W tegorocznej edycji konkursu grantowego „Działaj Lokalnie 2019”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO” - Ośrodek „Działaj Lokalnie”, jednym ze zwycięzców był projekt „Misja „Bezpieczne Dziecko”. Realizująca go grupa nieformalna „Aktywni dla przedszkolaków”, wspierana przez Stowarzyszenie Borecki Lider Aktywności Społeczno-Kulturalnej „BLASK”, przeprowadziła już wiele działań.

W remizie strażackiej
W czerwcu wszystkie grupy przedszkolne w ramach projektu udały się na spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku Wlkp. Dzieci miały także możliwość poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty w tym zakresie przeprowadził strażak ratownik Mateusz Kuliński.

Policja w przedszkolu
Również w czerwcu Przedszkole Samorządowe „Pod Dębem” w Karolewie odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu: asp. sztabowy Jarosław Godniak oraz asp. sztabowy Monika Cyruk. Celem spotkania było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci. Młodzi słuchacze w trakcie rozmowy z policjantami poznali zasady, którymi należy się kierować, aby zapewnić sobie bezpieczną zabawę i wypoczynek.
Kolejne spotkanie z przedstawicielami policji odbyło się we wrześniu. Policjanci przybyli w asyście sierżanta Pyrka. Najmłodsi milusińscy pod bacznym okiem sierż. Pyrka ćwiczyli na pobliskim przejściu dla pieszych, jak w bezpieczny sposób przejść i poruszać się w pobliżu drogi. Starszaki utrwalały wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sierż. Pyrek przeprowadził mały egzamin ze znajomości numerów alarmowych. Przedszkolaki zdały go celująco.

Reagujemy-pompujemy
Także we wrześniu z ważną misją przyjechali do przedszkolaków strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Ich zadaniem było nauczyć dzieci, jak należy postępować w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Pokazywano, jakie czynności po kolei wykonać, kogo należy powiadomić, w jaki sposób przeprowadzić resuscytację. Temat ten nie należy do najprostszych, ale przedstawienie go w formie zabawy sprzyjało przyswajaniu przez dzieci tak ważnej wiedzy oraz nabywaniu kluczowych umiejętności.
Ważne jest przede wszystkim budowanie pozytywnego nastawienia do udzielania pierwszej pomocy nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Dlatego też w ramach programu „Działaj lokalnie” zorganizowano po raz pierwszy warsztaty z udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych mieszkańców gminy Borek Wlkp. W dwóch spotkaniach, które odbyły się w Przedszkolu Samorządowym „Pod Dębem” w Karolewie, wzięło udział około pięćdziesięciu osób. Warsztaty prowadził ratownik medyczny Wojciech Moskalik.

Dziecko bezpieczne w foteliku
W ramach projektu „Bezpieczne dziecko” zorganizowano akcję "Bezpieczny maluch w drodze". Do akcji włączyli się policjanci z wydziału drogowego Gostyńskiej Policji, którzy w październiku na parkingu przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Dębem” w Karolewie przeprowadzili kontrolę pojazdów. Policjantów interesował przede wszystkim sposób przewożenia maluchów w samochodzie. Policjanci nie odnotowali większych uchybień, a wzorowym rodzicom wręczali odznaki.

Międzyprzedszkolny Quiz
To nie koniec wielu działań w Borku Wlkp. W listopadzie odbędzie się jeszcze Międzyprzedszkolny Quiz „Bądź bezpieczny w domu, przedszkolu i na podwórku” oraz spotkanie przedstawicieli policji z KPP w Gostyniu z rodzicami przedszkolaków. Tematem spotkania będzie bezpieczeństwo dzieci w sieci. Prelekcję poprowadzi sierż. Sztabowy Monika Curyk.

Realizatorzy projektu „Misja „Bezpieczne Dziecko” otrzymali dofinansowanie do swoich działań w wysokości 6000 zł ze Stowarzyszenia „DZIECKO”.

„Działaj Lokalnie” to konkurs Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest jednym z sponsorów, i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. W powiecie gostyńskim realizowany jest on przez Stowarzyszenie „DZIECKO” - Ośrodek „Działaj Lokalnie”. Wsparcia finansowego udzieliły Powiat Gostyński oraz Gminy: Borek Wlkp. Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Swój wkład finansowy ma też Stowarzyszenie „DZIECKO”.
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 02
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 03
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 04
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 01
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 05
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 06
Czy przedszkolaki z Karolewa sa bezpieczne 2019 07
Copyright © 2012 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl