Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Uczcili powstańców wielkopolskich

W tym roku przypada 94 rocznica przyłączenia się Gostynia i okolicznych miejscowości do Powstania Wielkopolskiego. To ważne dla historii lokalnej wydarzenie uczczono happeningiem w Parku Miejskim pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W Gostyniu pamięć o jednym z nielicznych zwycięskich powstań w historii naszego kraju kultywuje się corocznie w styczniu. W tym miesiącu, dziewięćdziesiąt cztery lata temu, batalion około 400 ochotników pod dowództwem por. Bernarda Śliwińskiego wyruszył z Gostynia pod Poniec, gdzie utworzył front południowo-zachodni Powstania Wielkopolskiego.

W tym roku rocznicę wymarszu gostyńskiego oddziału powstańczego na front upamiętniono realizacją projektu „Powstanie Wielkopolskie - Pamiętam”. Zorganizowano happening pod nazwą „Dzień Pamięci o Powstańcach Wielkopolskich”. Delegacje samorządowców, organizacji i szkół złożyły kwiaty, zapaliły znicze i oddały hołd - w tym przedstawiciel PCPR w Gostyniu - pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Gostynia i okolic, którzy wzięli udział w powstaniu.

Rys historyczny niepodległościowego zrywu Wielkopolan przybliżył zebranym Grzegorz Skorupski. Uroczystość uświetniły występ zespołu Antarii Fog Machine oraz iluminacja świetlna dla upamiętnienia wymarszu Powstańców Wielkopolskich z Gostynia, której towarzyszyły dźwięki syren sygnałowych. Wszyscy uczestnicy happeningu mogli rozgrzać się ciepłą kawą, herbatą oraz zupą Rumforta z kuchni polowej.

Pomysłodawcami działań podjętych dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Gostyniu była młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego, uczestnicząca w projekcie „Akademia Aktywności” Fundacji „Miejsce Moje”. Organizacją obchodów 94. rocznicy wymarszu gostynian na front powstańczy zajęły się GOK „Hutnik” i Fundacja „Miejsce Moje”, przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu, Stowarzyszenia Historia Militaris, Świetlicy Środowiskowej „Promyki Dobra” w Gostyniu oraz Stowarzyszenia „Dziecko”.
Uczcili powstancow wielkopolskich 01
Uczcili powstancow wielkopolskich 02
Uczcili powstancow wielkopolskich 03
Uczcili powstancow wielkopolskich 04