Po kliknięciu w ten obiekt można wysłać e-mail
Copyright © 2012 by
IMK - J. Data
All Rights reserved
jdata@kki.pl
Ogłoszenia i aktualności
Kulinarne zbliżenie

Koniec sierpnia w powiecie gostyńskim to czas wizyty grupy młodzieży z powiatu Unterallgäu z Niemiec. Odwiedziny te były możliwe dzięki realizacji przez Fundację „Miejsce Moje” projektu pod nazwą „Gotowanie z sercem”. Ważnym partnerem w realizacji projektu był Dom Dziecka w Bodzewie.

Niemieccy goście spotkali się z polską młodzieżą i spędzili tydzień na wspólnym gotowaniu. Oprócz przygotowywania tradycyjnych regionalnych potraw, młodzi Niemcy i Polacy zwiedzali Powiat Gostyński i Wielkopolskę. Wspólnie jeździli konno, pływali kajakami, kulali na gostyńskiej kręgielni. - Projekt powstał w zeszłym roku. Jest realizowany przez Fundację „Miejsce Moje”. Pomysł dotyczył integracji polsko - niemieckiej. Ustaliliśmy ze stroną niemiecką, z młodzieżową organizacją, że motywem przewodnim będzie gotowanie - mówi Andrzej Konieczny z fundacji. Wspólne przygotowywanie posiłków i degustacja odbywały się w Bodzewie. Był więc Dzień Niemiecki, czyli serwowano typowe potrawy ze Szwabii, skąd pochodzą goście, był też Dzień Polski i nasz tradycyjny obiad. Przed posiłkami młodzież wspólnie kroiła np. marchewkę, obierała ziemniaki, nakrywała do stołu i zmywała, a przede wszystkim młodzi rozmawiali po polsku, niemiecku i angielsku. - Wspólne działania dały szansę, aby młodzi doskonalili swoją znajomość języków obcych, poznali kulturę sąsiada i zmniejszali wzajemne uprzedzenia - dodaje A. Konieczny.

Fundacja „Miejsce Moje” otrzymała dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Fundacji Wymiany Młodzieży oraz grant w konkursie Powiatu Gostyńskiego.
Gotowali dla przyjazni 1a
Gotowali dla przyjazni 2a